Karetka "N"

 

 

Każdego miesiąca karetka neonatologiczna z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie transportuje 30 małych pacjentów z całej Małopolski. Dzięki niej rocznie udaje się ratować życie i zdrowie około 400 noworodków. Ambulans ma już 8 lat, ponad 500 tys. km na liczniku i coraz częściej występują w nim awarie. Szpital potrzebuje nowej karetki, dlatego celem  tegorocznego biegu Fundacji Tesco jest zebranie środków na zakup ka

retki neonatologicznej „N”.

Karetka „N” jest małym oddziałem intensywnej terapii „na kołach”, który ratuje noworodki w stanach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. To tu rozpoczyna się pierwszy etap leczenia najmłodszych pacjentów w sytuacji, gdy liczy się każda minuta. Samochód wyposażony jest w inkubator umożliwiający bezpieczny przewóz dzieci, ważących nawet poniżej 500 gramów. Zespół transportowy ma do dyspozycji także respirator, zestawy pomp infuzyjnych, dozymetr tlenku azotu, zestawy umożliwiające wykonywanie hipotermii terapeutycznej oraz przenośny aparat USG. 

 

Warunkiem wyjazdu karetki „N” po pacjenta jest techniczna sprawność samochodu, a z tym jest w ostatnim roku gorzej - mówi dr Mateusz Jagła, neonatolog, szef Zespołu Transportowego Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka USD w Krakowie. Coraz częściej występują w nim awarie, coraz więcej czasu spędza w warsztacie zamiast jeździć na ratunek. Zakup nowej karetki przekracza możliwości finansowe szpitala, stąd cieszy nas inicjatywa biegu Fundacji Tesco, dzięki której pozyskamy nowy samochód.