Dla małych pacjentów

Piotruś

4-letni Piotruś trafił do szpitala w śpiączce. Był w ciężkim stanie. Rodzice byli w szoku, bo wydawało im się, że chłopiec do tej pory nie miał problemów zdrowotnych. Dopiero w rozmowie z lekarzami uświadomili sobie, że chłopiec miał większe pragnienie niż rówieśnicy i częściej korzystał z toalety. W szpitalu zdiagnozowano u chłopca cukrzycę I typu. Natychmiast, na Oddziale Endokrynologii wdrożono nawadnianie dożylne i insulinoterapię. Przez kilka dni pod okiem lekarzy i pielęgniarek Piotruś i jego rodzice uczuli się nowego życia z pompą insulinową. Dziś chłopiec może normalnie funkcjonować i wrócił do przedszkola.

Oddział Endokrynologii Dzieci i Młodzieży oferuje diagnostykę i leczenie pacjentów ze wszystkimi schorzeniami z zakresu endokrynologii i diabetologii. Szefem oddziału jest prof. Jerzy Starzyk.

Hubert

1,5 roczny Hubert trafił do szpitala przed świętami Bożego Narodzenia. Od tygodnia gorączkował, miał powiększone węzły chłonne, na ciele pojawiła się wysypka. Podstawowe badania zalecone przez lekarza pierwszego kontaktu były w normie. W szpitalu, na Oddziale Pediatrii, Reumatologii i Chorób Środowiskowych zdiagnozowano u chłopca chorobę Kawasakiego . To bardzo niebezpieczna choroba, która może doprowadzić do powstania tętniaków i niedokrwienia mięśnia sercowego, a nawet do zawału serca. Szybkie wdrożenie leczenia pozwoliło uratować chłopca. Po trzytygodniowym pobycie w szpitalu, Hubert wrócił do domu i mógł znów bawić się z rówieśnikami w klubie malucha.

Oddział Pediatrii, Reumatologii i Chorób Środowiskowych podejmuje diagnostykę i leczenie zaburzeń genetycznych i wrodzonych wad metabolizmu oraz prowadzi stały „ostry dyżur” pediatryczny. Kierownikiem oddziału jest dr hab. prof. UJ Przemko Kwinta.

Jaś

Mocą Jasia jest pisarstwo.

 

5-letni Jaś podczas wakacji narzekał, że bolą go nogi. Rodzice sądzili, że wynik długich wędrówek, ale organizm wysyłał kolejne sygnały: na skórze chłopca pojawiły się drobne zmiany, a przy myciu zębów krwawiły dziąsła. Do lekarza Jaś trafił po kilkunastu dniach, gdy nagle przestał chodzić. Diagnoza na Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej przeraziła rodziców: ostra białaczka limfoplastyczna. Rytm życia rodziny wyznaczała kolejna dawka chemioterapii. Szanse na wyzdrowienie rosły, bo organizm Jasia dobrze reagował na leki. Po ośmiomiesięcznym pobycie w szpitalu chłopiec wrócił do domu, a kontrolne badania wykazały, że utrzymuje się remisja choroby. Dziś Jasiek jest uczniem trzeciej klasy szkoły podstawowej i chce zostać pisarzem - ma już na koncie pierwszy tomik opowiadań.

Oddział Onkologii i Hematologii diagnozuje i leczy dzieci z chorobami nowotworowymi oraz z nienowotworowymi chorobami układu krwiotwórczego. Szefem oddziału jest prof. Walentyna Balwierz.

Mateusz

Mateusz był leczony w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym od pierwszego roku życia, z powodu choroby nerek. Dobrze rósł i przybierał na wadze do 9 roku życia. W końcu mama zauważyła, że jej 12-letni wtedy syn z najroślejszego chłopaka wśród rówieśników stał się najmniejszy i najdrobniejszy. Chłopiec trafił do szpitala, dzięki szybkiej diagnostyce na Oddziale Pediatrii i Gastroenterologii udało się rozpoznać problem: celiakia, stan zapalny żołądka spowodowany zakażeniem Helikobaterem oraz zmiany zapalne w przełyku. Dzięki szybkiemu wdrożeniu leczenia i diety bezglutenowej Mateusz wraca do zdrowia. Prawdopodobnie dogoni wzrostem rówieśników, musi jednak konsekwentnie przez całe życie przestrzegać diety i być pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów.

Oddział Pediatrii i Gastroenterologii zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób związanych z przewodem pokarmowym oraz innymi problemami ogólnopediatrycznymi . Szefem oddziału jest prof. Krzysztof Fyderek.

Ania

Ania miała 12 lat gdy trafiła na Oddział Endokrynologii. Wyglądała na znacznie młodszą, miała kompleksy oraz kłopoty w szkole i w kontaktach z rówieśnikami, spowodowane niskim wzrostem i brakiem oznak dojrzewania. Analizując kolejne badania, lekarze stwierdzili wadę nerek i niedoczynność tarczycy. Ostatecznie rozpoznali zespół Turnera. Choroba mogła poważnie zaważyć na życiu dziewczynki – spowodować bardzo niski wzrost, brak rozwoju płciowego, otyłość i obniżoną gęstość kości. Leczenie hormonalne trwało kilka lat. Dziś Ania nie różni się od swoich rówieśniczek, z odwagą planuje swoją przyszłość i dorosłe życie.

Oddział Endokrynologii Dzieci i Młodzieży oferuje diagnostykę i leczenie pacjentów ze wszystkimi schorzeniami z zakresu endokrynologii i diabetologii. Szefem oddziału jest prof. Jerzy Starzyk.

Natalia

12-letnia Natalia miała szczęście. Po pierwsze dlatego, że zapięła pasy bezpieczeństwa, które uratowały jej życie podczas groźnego wypadku samochodowego. Po drugie dlatego, że lekarze z powiatowego szpitala, gdy stan dziewczynki się nie poprawiał, szybko podjęli decyzje o przekazaniu jej do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Specjaliści z Oddziału Chirurgii zdiagnozowali tzw. zespół pasów bezpieczeństwa – przypadek stłuczenia powłok brzucha przez pasy bezpieczeństwa w momencie wypadku samochodowego, skutecznie maskujący poważne uszkodzenie jelit. Dziewczynka w ostatniej chwili poddana została operacji. Życie i zdrowie Natalii udało się ją uratować,  a po kilku tygodniach rekonwalescencji wróciła do domu.

Oddział Chirurgii prowadzi pełen zakres leczenia chirurgicznego (poza transplantologią) oraz zabiegi diagnostyczne i chirurgię nowotworów. Szefem oddziału jest dr hab. med. Wojciech Górecki.

Hania

Hania miała zaledwie miesiąc, gdy trafiła na Oddział Immunologii z powodu nieprawidłowych wyników morfologii krwi. Miała ciężką anemię hemolityczną i małopłytkowość, powiększoną śledzionę i węzły chłonne. Lekarze zdiagnozowali  autoimmunizacyjny zespół limfoproliferacyjny (ALPS) o ciężkim przebiegu. Niestety, dziewczynka nie reagowała dobrze na leczenie. Po wielu konsultacjach i rozmowach z rodzicami, lekarze postanowili sięgnąć po terapię niestandardową. Wprowadzono nowy lek i stan dziewczynki wyraźnie się poprawił. Aby uzyskać trwałe efekty, półrocznej Hani przeszczepiono również komórki krwiotwórcze od niespokrewnionego dawcy. Ku radości rodziców i personelu medycznego objawy ALPS ustąpiły całkowicie. Dziś Hania ma 4 lata i rozwija się prawidłowo.

Oddział Immunologii diagnozuje i leczy pacjentów z niedoborami odporności. Szefem oddziału jest prof. Anna Pituch-Noworolska.

Norbert

Norbert trafił na Oddział Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego w pierwszych dniach życia. Miał wrodzoną wadę nerek, która objawiała się ciężką niewydolnością tego organu. Wymagał regularnych dializ otrzewnych. Rodzice Norberta nie udźwignęli ciężaru opieki nad ciężko chorym maluchem. Chłopiec wiele miesięcy spędził w szpitalu i tu poznał swoją przyszłą adopcyjną mamę. Dzięki intensywnej opiece personelu medycznego i nowej rodziny, Norbert wyszedł ze szpitala. Pomimo stałego leczenia jego życie nie różni się znacznie od rówieśników.

Oddział Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego prowadzi  diagnostykę i leczenie chorób nerek i rozpoznanie przyczyn nadciśnienia tętniczego u dzieci. Szefem Oddziału Nefrologii jest prof. dr hab. Jacek A. Pietrzyk


Dane adresowe

Fundacja Tesco Dzieciom
ul. Kapelanka 56
30-347 Kraków

t.: +48 (12) 255 22 00
e.:

Dane fundacji

KRS: 0000418218
NIP: 676 245-51-79, Regon: 122549869

Konto bankowe: Bank Handlowy w Warszawie SA:
91 1030 1508 0000 0008 1636 7018