Kosmiczny rehabilitant - rozmowa z kierownikiem Zakładu Fizjoterapii

Rozmowa z Wiesławem Krysą,  kierownikiem Zakładu Fizjoterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Czym jest robot o tajemniczej nazwie „zautomatyzowany trenażer chodu”. Który zakupimy dzięki dochodowi z V Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco Dzieciom?

Trenażer chodu to specjalistyczny robot do rehabilitacji, który pomaga usprawnić rehabilitację pacjentów z dysfunkcjami chodu. W naszym przypadku służył on będzie dzieciom, które poruszają się nieprawidłowo z powodu różnorakich schorzeń neurologicznych, wad wrodzonych układu ruchu lub nabytych urazów, ale również o tych, które całe życie spędziły na wózku. Z ćwiczeń na urządzeniu mogą skorzystać pacjenci o wadze do 50 kilogramów i wzroście od 120 do 150 cm, czyli jest ono przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Na czym polegają ćwiczenia?

Robot zapewnia trening czterech podstawowych ruchów, które dziecko musi mieć opanowane, aby zacząć chodzić. Te ruchy to krok, wejście na stopień, wymach nogą i lekki półprzysiad. Trenażer wyposażony jest w ruchome ortezy, które napędzane są silnikami elektrycznymi. Mamy możliwość wykonywać podstawowe ćwiczenia typu rowerek w pełnym zakresie pracy mięśni. Mnogość programów pozwala indywidualnie ustawić ćwiczenia i ich tempo dla każdego dziecka. Jestem przekonany, że dzięki trenażerowi możemy bardzo dużo dobrego zrobić dla naszych pacjentów.

Specjaliści z Zakładu Fizjoterapii testowali już robota przez tydzień. Jak reagowały na urządzenie dzieci?

Zaskakująco dobrze. Robot wygląda nieco kosmicznie, wiec początkowo niektórzy podchodzili z rezerwą. Wszelki niepokój mijał po jego urchomieniu.  Pacjenci czuli się komfortowo i bardzo dobrze współpracowali z urządzeniem.

Jakich efektów można się spodziewać?

Nadrzędnym celem jest oczywiście nauka chodzenia i usprawnienie tej czynności u tych pacjentów, u których jest to możliwe. O wymiernych efektach rehabilitacji można mówić oczywiście dopiero po kilku tygodniach ćwiczeń, ale w czasie testów urządzenia, już po kilkukrotnym użyciu robota zauważaliśmy pozytywne skutki. Przykładowo - pewien pacjent z dziecięcym porażeniem mózgowym, który ma spastyczność mięśni, czyli nadmierne napięcie, był w stanie się rozluźnić i z pomocą urządzenia ćwiczyć odpowiednie ruchy. Ćwiczenia na robocie wykonywane są w pozycji stojącej, co jest szczególne ważne dla dzieci poruszających na wózku inwalidzkim. Układ trawienny, układ oddechowy zupełnie inaczej funkcjonuje, jeśli te dzieci spionizujemy. 

 

Dane adresowe

Fundacja Tesco Dzieciom
ul. Kapelanka 56
30-347 Kraków

t.: +48 (12) 255 22 00
e.:

Dane fundacji

KRS: 0000418218
NIP: 676 245-51-79, Regon: 122549869

Konto bankowe: Bank Handlowy w Warszawie SA:
91 1030 1508 0000 0008 1636 7018